Çankırı Mehteran Takımı

Mehter  veya mehteran, Osmanlı Yeniçeri Askerî Bandosu olma durumudur. Dünyanın en eski askerî bandolarından birisidir. Farsçadaki “mihter” kelimesinden türemiştir.  İslamiyetten önceki Türk devletlerinde, küçük değişikliklerle yer almakta ve  yeniçerilerin olduğu gibi Mehteranın da Piri Hacı Bektaşi Veli olup, her icraattan önce mutlaka Peygamber, Ali ve Hacı Bektaşi Veli adına dua okunması ve marşlarda adlarının zikredilmesi gelenektendir. Üç önemli sembol yer alır; ocaksancak ve zaferdir.

Osmanlı mehterinde; zurna, boru, kurrenay ve mehter düdüğü gibi nefesli, üflemeli, kösdavulnakkare, zil ve çevgân gibi vurmalı ya da çarpmalı çalgılar yer almıştı. Tüm çalgıların sayısı eşit tutulmuş ve bu sayıya dayanarak mehterin kaç katlı olduğu belirlenirdi.

Mehteran ekibi faaliyetleri firmamız tarafından yürütülmekte olup  Çankırı  Mehteran grubu çeşitli organizasyonlarda unutulmaz gösteriler sergilemektedir. Türkiye’nin her noktasından gelen davetlere katılan mehteran ekibimiz, organizasyon firmamızın kaliteli ve doğru hizmet anlayışıyla davetlilerinize coşku dolu anlar yaşatacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir